Danışma Komitesi Üye Bilgileri

Danışma Komitesi Üye Bilgileri

Danışma Komitesi, Katılım Sigortacılığı sisteminin işleyişinin katılım finans sistemi prensipleri ile ortak risk paylaşımı ve dayanışma esaslarına uygunluğunu takip eden Komiteyi ifade etmektedir.

Danışma Komitemiz, Prof. Dr. Hayrettin Karaman (Kurul Başkanı), Prof. Dr. Hamdi Döndüren ve Prof. Dr. Arif Ersoy olmak üzere 3 üyeden oluşmaktadır.

Prof. Dr. Hayrettin KARAMAN (Kurul Başkanı)

Erzurumlu bir ailenin çocuğu olarak 1934 yılında Çorum'da doğdu. İlkokulu burada bitirdikten sonra özel olarak Arapça ve İslâmî ilimler tahsil etti. İlk İmam Hatip okullarından biri olan Konya İmam Hatip Okulu'na girdi ve ikinci dönem mezunları arasında yer aldı (1959). Yeni açılan İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü'nde okudu ve ilk mezunlarından biri olarak 1963'te mezun oldu. İki yıl İstanbul İmam Hatip Okulu'nda meslek dersleri öğretmeni olarak çalıştıktan sonra İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü'ne fıkıh asistanı oldu. ''Başlangıçtan Dördüncü Asra Kadar İslam Hukukunda İctihad'' konulu tezi ile fıkıh öğretim üyesi oldu (1971). Aynı yıl İzmir Yüksek İslam Enstitüsü'ne tayin edildi. 1975'te tekrar İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü'ne döndü. Yüksek İslam Enstitülerinin İlahiyat Fakülteleri'ne dönüşmesinin ardından akademik çalışmalarını tamamlayarak sırasıyla doktor, doçent ve profesör unvanlarını aldı. Eylül 1976-Eylül 1980 yılları arasında yayımlanan Nesil dergisini çıkaranlar arasında bulundu.

Yarım asra yaklaşan fikir ve meslek hayatı boyunca, yurtiçi ve yurtdışında binlerce konferans, seminer, panel, vaaz, hutbe, kurs, yazılı ve görsel medya programı, eğitim programında yer alarak eğitim, öğretim, tebliğ ve irşad faaliyetini sürdürdü. Aralarında bugünün tanınmış bilim ve fikir adamları olan binlerce öğrenci yetiştirdi. 2001 yılında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesindeki görevinden ayrıldı. Bir süre Avrupa Uluslararası İslam Üniversitesinde (Hollanda) misafir öğretim üyeliği yaptı, halen özel ve sivil ilmi çalışmalarına devam etmektedir. 1995 yılından beri Yeni Şafak Gazetesinde köşe yazıları yayımlanmaktadır.

Prof. Dr. Hamdi DÖNDÜREN

1943'te Balıkesir'de doğdu. 1955'te İlkokulu, 1958'de hafızlığı, 1965'te Balıkesir İmam-Hatip Okulunu, 1966'da Balıkesir Muharrem Hasbi Lisesini, 1970'te İstanbul Yüksek İslâm Enstitüsünü, 1971’de İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini tamamladı. Balıkesir'de kısa bir süre serbest avukatlık yaptı. Balıkesir Merkez Vaizliği ve Çanakkale-Bozcaada müftülüğü görevlerinde bulundu. 1975'te Konya Yüksek İslâm Enstitüsü’ne İslâm Hukuku, Fıkıh Usulü ve Türk Medeni Hukuku öğretim üyesi oldu, 1978'de Bursa Yüksek İslâm Enstitüsü'ne geçti. 1983'te Ankara Üniversitesi İlâhiyat Fakültesinde Doktor, Uludağ Üniversitesi İlâhiyat Fakültesinde 1983'te Yrd. Doçent oldu. 1986'da 6 ay süreyle, Riyad İmam Muhammed Üniversitesi'nde, ''Ma'hed Ta'lîmi'l-Luga el-Arabiyye (Arap Dilini Öğretim  Enstitüsü)'' nin  derslerini izledi. İslâm Hukuku Anabilim Dalı Öğretim Üyesidir.  Arapça ve Fransızca bilir. Evli ve dört çocuk babasıdır.

Prof. Dr. Arif ERSOY

Arif Ersoy,1948 yılında Çorum'da doğdu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Siyaset ve İdare Bölümü'nden 1973 yılında mezun oldu. Aynı zamanda Konya Yüksek İslam Enstitüsü'nü de bitirdi. Cambridge'de İngilizce dil öğrenim kurslarına katıldı ve Cambridge First Certificate in English belgesini 1975 yılında aldı. İngiltere'nin Leeds Üniversitesi İktisat Fakültesi İktisadi Kalkınma dalında master derecesini 1976'da yaptı. Ege Üniversitesi, İktisat Fakültesi, Doktora Derecesini 1979 yılında tamamladı. 1982 yılında kurulan Dokuz Eylül Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İktisat Bölümü'ne Yardımcı Doçent olarak 1982'de tayin edildi. Aynı Fakültede 1986'da İktisat Doçenti ve 1992 yılında da İktisat Profesörü oldu.

1977 ve 1979 yılları arasında Ege Üniversitesi İktisat Fakültesi'nde Araştırma Görevlisi, yine aynı üniversite de 1979 ve 1982 yılları arasında İktisat Doktoru görevlerinde bulundu. 1982 ve 1986 yılları arasında Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümünde Yardımcı Doçent, 1982 ve 1983 yılları arasında yine İktisat Bölümü Başkan Yardımcılığı, 1986 ve 1992 yılları arasında İktisat Doçenti, 1992 ve 1994 yılları arasında da yine aynı kurumda İktisat Profesörü görevlerinde bulundu. 1990 yılında Çin Halk Cumhuriyeti başkenti Pekin'deki Renmin Üniversitesi'nde dokuz ay misafir öğretim üyesi olarak bulundu. 24 Eylül 2015 tarihinde İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi, İşletme ve Yönetim Bilimler Fakültesi, İktisat Bölümünde İktisat Profesörü olarak göreve başladı. Halen aynı Fakültede İktisat Bölümü Başkanlığı ve Uluslararası İslam Ekonomisi ve Finansı Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü görevlerini deruhte etmektedir. İngilizce, Arapça ve Almanca bilen Prof. Dr. Arif ERSOY, 15 Nisan 2016 tarihi itibariyle Rektör Yardımcısı olarak görevlendirildi. Prof. Ersoy'un iktisadi düşünceler, iktisadi teoriler ve iktisat tarihi hakkında yayınlanmış çok sayıda kitabı ve makalesi bulunmaktadır.  Çalışmaların bir kısmı İngilizce, Arapça ve Çince olmak üzere birçok dile çevrildi.

Sağlığınız Bizim İçin Önemli!