Besbelli Destek Hayat Sigortası

BESBELLİ Destek Hayat Sigortası Nedir?

Emekli olacağınızda sahip olmayı planladığınız BES birikiminizi güvence altına alıp sevdiklerinize teminat olan BESBELLİ Destek Hayat Sigortası, bir anlamda, uzun süreli hayat sigortaları arasında isminde geçen Bireysel Emeklilik Sistemi'ni (BES) destekleyerek dikkat çekmeyi başarır. Birçok hayat sigortasında bulunan vefat teminatı, BESBELLİ Destek Hayat Sigortası kapsamında, BES birikimlerinizi güvence altına alır.

BESBELLİ Destek Hayat Sigortası ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

BESBELLİ Destek Hayat Sigortası, vefatınız durumunda ailenizin maddi olarak zorlanmasını engellemeyi hedefler. BESBELLİ Destek Hayat Sigortası'ndan yararlanmak için karşılamanız gereken bazı şartlar vardır. Bu şartları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

  • Prim ödemelerini TL olarak yaparsınız.
  • Sigortaya giriş yaşı 18 ila 60 arasında değişiklik gösterir. Sigortaya giriş yaparkenki yaşınız ile sigorta sürenizin toplamı 65'i geçemez. Örneğin 40 yaşında, en fazla 25 senelik bir sözleşmeye imza atabilirsiniz. 
  • Primleri; aylık, yıllık veya tek seferde peşin olarak ödeyebilirsiniz.
  • Sadece BES ile birikim yapanların yararlanabileceği bir sigorta türüdür.
  • Poliçe oluşturulurken bir kereye mahsus Sağlık Beyanı vermeniz gerekir.
  • Uzun süreli bir hayat sigortasıdır.

BESBELLİ Destek Hayat Sigortası Avantajları Nelerdir?

BESBELLİ Destek Hayat Sigortası'nın karşınıza çıkacak olan ilk ve en önemli avantajı, ulaşmayı amaçladığınız BES birikiminizi güvenceye almasıdır. Bunun dışında vergi ile 2 önemli avantaj daha sunar.

  • 4697 sayılı kanuna göre* ödediğiniz primlerin belirli bir oranını vergi matrahınızdan düşmeniz mümkündür. 
  • BESBELLİ Destek Hayat Sigortası'nın, vefat teminatı içermesinden dolayı ödediğiniz primler için vergi indirimi alabilirsiniz. Yani sigorta için ödeyeceğiniz primin tamamı, ödediğiniz ayda elde ettiğiniz gelirin %15'ini ve asgari brüt ücretin yıllık tutarını aşmayacak şekilde gelir vergisi matrahından indirilebilir. 

BESBELLİ Destek Hayat Sigortası Vefat Teminatı Nasıl Çalışır?

BESBELLİ Destek Hayat Sigortası'nda sadece Vefat Teminatı bulunur. Ancak bu diğer hayat sigortası ürünlerinde gördüğünüz vefat teminatlarına hem benzer hem de benzemez. Sigortalının vefat etmesi durumunda Vakıf Emeklilik'in diğer ürünlerinde de olduğu gibi menfaattar ya da menfaattarlara teminata göre ödeme yapılır. Ancak teminatın belirlenme şekli diğer hayat sigortalarına göre bir hayli farklıdır. Kısa bir örnek ile açıklayalım. 

35 yaşında olduğunuzu ve 10 yıl boyunca BES hesabınıza aylık 250 TL yatırma taahhüdünde bulunduğunuzu var sayalım. Tahmini olarak bu süre sonunda 53.399 TL gibi bir birikime sahip olmuş olursunuz. Ancak her şey istediğiniz gibi gitmedi ve 37. ayda vefat ettiniz. Bu durumda BES hesabınızda tahminen 12.572 TL bulunur ve hedefinizin tahminen 40.857 TL gerisinde kalırsınız. Vakıf Emeklilik'in sunduğu BESBELLİ Destek Hayat Sigortası, BES içerisinden menfaattar ya da menfaattarlarınızın alacağı 12.572 TL'ye ek olarak, 40.857 TL teminat sağlar. Yani vefat etmeniz durumunda BES ile biriktireceğiniz tahmini tutarın kalan kısmını, sevdiklerinize öder.**

BES Birikimlerinizi Güvende Olsun!

BESBELLİ Destek Hayat Sigortası ile BES Birikimlerinizi Güvenceye Alın!

* 4697 Sayılı Bazı Vergi Kanunlarında Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un 63. ve 89. maddelerini incelemelisiniz.

** BES ya da BESBELLİ Destek Hayat Sigortası ile ilgili tutarlar tahminidir. İmza atacağınız sözleşmeye, primlere ve devlet ya da emeklilik şirketleri tarafından yapılan katkılar ile kesintilere göre değişiklik gösterebilir.

Sağlığınız Bizim İçin Önemli!