Yeni Armonik BES'te Emeklilik Planı

Yeni Armonik BES'te Emeklilik Planı Nedir?

Yeni Armonik BES, giriş aidatlı bir plandır. Yani bu plan ile BES'e dâhil olduğunuzda, bir miktar birikimi yarınlarınız için ayırmış olursunuz. Buna artı olarak aylık ödeyeceğiniz katkı payı tutarınız ne kadar yüksek olursa, o kadar çok BES devlet katkısı* alabilirsiniz. Böylece emeklilik hayallerinize kolayca ulaşabilir ve çalışırkenki hayat standartlarınızı, emeklilik döneminde de sürdürebilirsiniz.

Yeni Armonik BES'te Emeklilik Planı'nın Temel Özellikleri

Yeni Armonik BES, çok sayıda fon seçeneği sayesinde birikimlerinizi dilediğiniz gibi yönlendirmenize olanak tanır. Hisse senedi ya da altın gibi araçlardan yararlanarak birikimlerinizi yönlendirebilir ve emeklilik döneminizi şimdiden şekillendirebilirsiniz.

Yeni Armonik BES'te Emeklilik Planı'nın Avantajları

Aylık olarak ödediğiniz katkı payının %25'i oranında gelen BES devlet katkısı, her emeklilik planının en önemli avantajıdır. Ancak Yeni Armonik BES ile sisteme güçlü bir giriş yaptığınız için devlet katkısından da maksimum fayda sağlarsınız. Alabileceğiniz maksimum devlet katkısı, yıllık asgari brüt ücretin %25'i kadardır. 2019 yılı için yıllık maksimum devlet katkısı tutarı, 7.670 TL'dir ve bu avantajdan tam olarak faydalanmak için aylık ödenmesi gereken katkı payı tutarı 2.558 TL'dir. Ayrıca Yaşam Kulüpleri aracılığı ile yol yardımı ya da medikal asistan gibi hizmetlerden ücretsiz ya da indirimli yararlanabilirsiniz. Yani hem yarınlarınız için birikim yapmış hem de bugün ortaya çıkabilecek ihtiyaçlarınız için önlem almış olursunuz. 

Yeni Armonik BES'te Emeklilik Planı Katkı Payı Ne Kadar?

Yeni Armonik BES'te minimum katkı payı tutarı 246 TL'dir**. Ancak Vakıf Emeklilik'in sunduğu diğer emeklilik planlarından farklı Başlangıç katkı payı bulunur. 25.000 TL'lik Başlangıç katkı payı ile Bireysel Emeklilik Sistemi'ne güçlü bir giriş yapabilirsiniz. Ayrıca banka hesabınızda duran birikmiş paranızı, katkı payınıza ek olarak bireysel emeklilik hesabınıza aktarmanız mümkündür.

Ürün AdıMinimum Katkı PayıGiriş AidatıFaizsiz Fon Seçeneği
Genç BES100 TLPeşin Giriş Aidatı YokFaizli ve Faizsiz Fon Seçenekleri
Ritmik BES100 TLPeşin Giriş Aidatı YokFaizli Fon Seçenekleri
Ritmik BES Faizsiz100 TLPeşin Giriş Aidatı YokFaizsiz Fon Seçenekleri
Akustik BES246 TLPeşin Giriş Aidatı YokFaizli Fon Seçenekleri
Akustik BES Faizsiz246 TLPeşin Giriş Aidatı YokFaizsiz Fon Seçenekleri
Armonik BES246 TLPeşin Giriş Aidatı YokFaizli Fon Seçenekleri
Armonik BES Faizsiz246 TLPeşin Giriş Aidatı YokFaizsiz Fon Seçenekleri
Armonik BES 21.346 TLPeşin Giriş Aidatı YokFaizli Fon Seçenekleri
Armonik BES 2 Faizsiz1.346 TLPeşin Giriş Aidatı YokFaizsiz Fon Seçenekleri
Çiftçim BES100 TLPeşin Giriş Aidatı YokFaizli ya da Faizsiz Fon Seçenekleri

* Bireysel Emeklilik Sistemi kapsamında sağlanan devlet katkısının üst limiti, yıllık brüt asgari ücretin %25'i kadardır. 

** Bu planda peşin giriş aidatı yoktur. Sistemden çıkmak ya da sözleşmeyi başka şirkete aktarmak isteyenlerden ise ertelenmiş giriş aidatı kesintisi uygulanır. Ertelenmiş giriş aidatı ile ilgili detaylı bilgi için link'e tıklayabilirsiniz.

*** Asgari katkı payı tutarı her yıl güncellenir. Planı onayladığınız tarihin yıl dönümünden bir ay önce, TÜİK tarafından yayınlanan yıllık TÜFE esas alınır. Yani sözleşmeye imza attığınız tarihten bir ay önceki TÜFE artış oranına göre asgari katkı payı tutarınız artar. Yıllık katkı payı ile ilgili daha detaylı bilgi almak için link'e tıklayabilirsiniz. Başlangıçta belirlenen düzenli katkı payı tutarı, katılımcı aksine talimat vermedikçe, her yıl sözleşme başlangıç tarihlerinden bir ay önce TÜİK tarafından açıklanan yıllık TÜFE oranında arttırılıp katılımcıya her yıl sözleşme yıl dönümlerinde yıllık hesap bildirim cetveli ile birlikte bildirilecektir.

Yeni Armonik BES'te Emeklilik Planında uygulanan Yönetim Gider Kesintisi ve Ara Verme Kesintisi bilgilerine ulaşmak için link'e tıklamanız yeterli.

Sağlığınız Bizim İçin Önemli!