Genç BES

Genç BES Nedir?

18-25 yaş aralığındaysanız ve şimdiden birikim yaparak geleceğinizi güvence altına almak istiyorsanız, Vakıf Emeklilik'in sunduğu Genç BES tam size göre! Gençlerin erken yaşlardan itibaren birikim yapmasına yardımcı olan Genç BES, diğer Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) planlarında da olan %25'lik devlet desteğinin* yanı sıra, eğitime yönelik farklı avantajlar sunar. 

Genç BES'in Öne Çıkan Yönleri

Genç BES, sadece 18-25 yaş aralığında olan gençler için hazırlanmış ve farklı fon seçenekleri ile güçlendirilmiş bir emeklilik planıdır. Gençlerin bugünden birikimlerini yapmalarını ve bu akıllı yatırım sayesinde geleceklerini rahat geçirmelerini hedefler. 

Genç BES'in Avantajları Nelerdir?

Diğer BES planlarında olduğu gibi, Genç BES'te de devlet katkısı avantajı bulunur. Ancak Genç BES'i özel kılan asıl noktalar; öğrencilerin ya da işe yeni başlayanların bütçesine uyum sağlayabilecek, düşük katkı payı tutarı ve eğitime, kariyer planlamasına yönelik sunduğu avantajlarında gizlidir. Genç BES'e katılmanız durumunda;

  • Eğitim Danışmanlığı Bilgi Hattı sayesinde, ilgi alanlarınıza ve kariyer beklentilerinize yönelik olan eğitim, kurs ve sertifika programları hakkında bilgi alabilirsiniz.
  • Mesleki gelişim kurslarından (bilgisayar, yazılım ve donanım) size özel fiyatlar ile yararlanabilirsiniz. 
  • Bunlar dışında, yabancı dil kursu indirimi ve kariyer koçluğu hizmetlerinden de faydalanabilirsiniz.

Son olarak Genç BES'te giriş aidatı** yoktur. Bu da Vakıf Emeklilik Genç BES'e dâhil olmanız için mükemmel bir neden!

Ayrıca Yeni Ritmik BES'te Emeklilik ya da Yeni Ritmik BES'te Faizsiz Emeklilik gibi planlara dâhil olduysanız ve 18-25 yaş arasındaysanız, Genç BES'in ekstra faydalarından*** yararlanmanız mümkün.

Genç BES'in Katkı Payı Ne Kadar?

Genç BES'ten yararlanabilmek için aylık ödemeniz gereken minimum katkı payı tutarı 100 TL'dir.**** Giriş aidatı da olmadığından harçlıklarınızdan artıracağınız cüzi meblağlar ile Bireysel Emeklilik Sistemi'nin avantajlı dünyasına katılmanız mümkündür. Ayrıca katkı payına ek olarak parça parça ya da toplu ödeme yapabilirsiniz.

Ürün AdıMinimum Katkı PayıGiriş AidatıFaizsiz Fon Seçeneği
Genç BES100 TLPeşin Giriş Aidatı YokFaizli ve Faizsiz Fon Seçenekleri
Ritmik BES100 TLPeşin Giriş Aidatı YokFaizli Fon Seçenekleri
Ritmik BES Faizsiz100 TLPeşin Giriş Aidatı YokFaizsiz Fon Seçenekleri
Akustik BES246 TLPeşin Giriş Aidatı YokFaizli Fon Seçenekleri
Akustik BES Faizsiz246 TLPeşin Giriş Aidatı YokFaizsiz Fon Seçenekleri
Armonik BES246 TLPeşin Giriş Aidatı YokFaizli Fon Seçenekleri
Armonik BES Faizsiz246 TLPeşin Giriş Aidatı YokFaizsiz Fon Seçenekleri
Armonik BES 21.346 TLPeşin Giriş Aidatı YokFaizli Fon Seçenekleri
Armonik BES 2 Faizsiz1.346 TLPeşin Giriş Aidatı YokFaizsiz Fon Seçenekleri
Çiftçim BES100 TLPeşin Giriş Aidatı YokFaizli ya da Faizsiz Fon Seçenekleri

* Bireysel Emeklilik Sistemi kapsamında sağlanan devlet katkısının üst limiti, yıllık brüt asgari ücretin %25'i kadardır.

** Bu planda peşin giriş aidatı yoktur. Sistemden çıkmak ya da sözleşmeyi başka şirkete aktarmak isteyenlerden ise ertelenmiş giriş aidatı kesintisi uygulanır. Ertelenmiş giriş aidatı ile ilgili detaylı bilgi için link'e tıklayabilirsiniz.

*** 60 ve 61 no'lu Yeni Ritmik Beste Emeklilik Planı'na dâhil olan 18-25 yaş arası katılımcılardan 100-224 TL arası katkı payı ödeyenler Genç BES ek fayda paketinden yararlanabilirler. 60 ya da 61 no'lu Yeni Ritmik BES'te Emeklilik Planı'na dâhil olan 18-25 yaş arası katılımcılardan 225 TL ve üzeri ödeyenler hem Genç BES hizmetlerinden hem de Yaşam Kulüpleri ek faydalarından yararlanabilirler.

**** Asgari katkı payı tutarı her yıl güncellenir. Planı onayladığınız tarihin yıl dönümünden bir ay önce, TÜİK tarafından yayınlanan yıllık TÜFE esas alınır. Yani sözleşmeye imza attığınız tarihten bir ay önceki TÜFE artış oranına göre asgari katkı payı tutarınız artar. Yıllık katkı payı ile ilgili daha detaylı bilgi almak için link'e tıklayabilirsiniz. Başlangıçta belirlenen düzenli katkı payı tutarı, katılımcı aksine talimat vermedikçe, her yıl sözleşme başlangıç tarihlerinden bir ay önce TÜİK tarafından açıklanan yıllık TÜFE oranında arttırılıp katılımcıya her yıl sözleşme yıl dönümlerinde yıllık hesap bildirim cetveli ile birlikte bildirilecektir.

Genç BES'te uygulanan Yönetim Gider Kesintisi ve Ara Verme Kesintisi bilgilerine ulaşmak için link'e tıklamanız yeterli.

Sağlığınız Bizim İçin Önemli!