Çiftçim BES

Çiftçim BES Nedir?

Emeğinizin yardımıyla topraktan aldığınız mahsulünüzden bir gelir elde ediyorsunuz. Peki, bu gelirin bir kısmını, yarınlarınız için birikime dönüştürmeye ne dersiniz? Vakıf Emeklilik'in sunduğu Çiftçim BES bunu gerçekleştirebileceğiniz bir ürün. Minimum katkı payı oldukça düşük olan Çiftçim BES, traktörünüz için araç asistanı gibi özel bir avantaja da sahiptir. Kısacası hem bugününüzü hem de emeklilik döneminizi düşünen bir bireysel emeklilik ürünüdür. 

Çiftçim BES'in Öne Çıkan Yönleri

Çiftçim BES'e katılabilmek için çiftçi belgesine sahip olmanız gerekir. Çiftçim BES ile Yeni Ritmik BES'te Emeklilik ve Yeni Ritmik BES'te Faizsiz Emeklilik ürünlerimizin sunduğu fonlardan yararlanmanız mümkündür. Ayrıca Yeni Ritmik BES Emeklilik ya da Yeni Ritmik BES'te Faizsiz Emeklilik planlarımıza hâlihazırda dâhilseniz ve çiftçilik belgeniz de varsa Çiftçim BES'in ek fayda paketinden* yararlanabilirsiniz.

Çiftçim BES'in Avantajları Nelerdir?

Çiftçim BES, Vakıf Emeklilik'in sunduğu diğer bireysel emeklilik ürünlerinden farklı olarak siz çiftçiler için özelleştirilmiş bir yapıya sahiptir. Çiftçim BES'i özel hale getiren en önemli nokta ise traktörünüz için sunulan ek fayda paketidir. Çiftçim BES'e dâhil olduktan sonra traktörünüzün arızalanması sizi, tarlanız ya da bostanınız ile ilgilenmekten alıkoymaz.** Traktörünüz ile kaza yapmanız ya da arıza gibi durumlarla karşılaştığınız zaman, çekme ve kurtarma gibi hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Bunun dışında Çiftçim BES ile, diğer BES ürünlerinde de olduğu gibi, %25 devlet katkısı avantajından yararlanabilirsiniz. Örneğin Bireysel Emeklilik hesabınıza aylık olarak aktardığınız her 100 TL, devlet katkısı*** ile 125 TL olur. Son olarak Çiftçim BES'te giriş aidatı**** da yoktur.

Çiftçim BES'in Katkı Payı Ne Kadar?

Çiftçim BES'in aylık minimum katkı payı tutarı 100 TL'dir.***** Giriş aidatı olmadığı için kolayca katılabilir ve cüzi meblağlar ile yarınlarınlarınız için birikim yapmaya başlayabilirsiniz. Ayrıca katkı payına ek olarak parça parça ya da toplu ödeme de yapabilirsiniz.

Ürün AdıMinimum Katkı PayıGiriş AidatıFaizsiz Fon Seçeneği
Genç BES100 TLPeşin Giriş Aidatı YokFaizli ve Faizsiz Fon Seçenekleri
Ritmik BES100 TLPeşin Giriş Aidatı YokFaizli Fon Seçenekleri
Ritmik BES Faizsiz100 TLPeşin Giriş Aidatı YokFaizsiz Fon Seçenekleri
Akustik BES246 TLPeşin Giriş Aidatı YokFaizli Fon Seçenekleri
Akustik BES Faizsiz246 TLPeşin Giriş Aidatı YokFaizsiz Fon Seçenekleri
Armonik BES246 TLPeşin Giriş Aidatı YokFaizli Fon Seçenekleri
Armonik BES Faizsiz246 TLPeşin Giriş Aidatı YokFaizsiz Fon Seçenekleri
Armonik BES 21.346 TLPeşin Giriş Aidatı YokFaizli Fon Seçenekleri
Armonik BES 2 Faizsiz1.346 TLPeşin Giriş Aidatı YokFaizsiz Fon Seçenekleri
Çiftçim BES100 TLPeşin Giriş Aidatı YokFaizli ya da Faizsiz Fon Seçenekleri

* 60 ve 61 no'lu Yeni Ritmik BES'te Emeklilik Planı'na dâhil olan çiftçi belgesine sahip katılımcılardan 100-224 TL arası katkı payı ödeyenler Çiftçim BES ek fayda paketinden yararlanabilirler. 60 ya da 61 no'lu Yeni Ritmik BES'te Emeklilik Planı'na dâhil olan çiftçi belgesine sahip ve VE Ailem Ferdi Kaza Sigortası alan katılımcılarımızdan aylık katkı payı tutarı 225 TL ve üzeri olanlar hem Çiftçim BES hizmetlerinden hem de Yaşam Kulüpleri ek faydalarından yararlanabilirler.

** Traktörünüz için sunulan Araç Asistanı özelliği ile ilgili bilmeniz gerekenler için link'e tıklayabilirsiniz.
Katılımcı aracın arıza ya da kaza nedeni ile hareketsiz kalması durumunda IPA aracı, en yakın yetkili servise yılda 1 kez KDV dâhil 1.000 TL limit dâhilinde çekimini gerçekleştirir.
a) Arıza ve (b) kaza durumunda çekme teminatları için aşağıdaki şartlar geçerlidir:

 • Çekici ücreti; çekicinin çıkış yaptığı lokasyondan vakanın gerçekleştiği yere ulaşması, aracı çekmesi ve servisten bulunduğu ilk lokasyona dönmesini kapsayacak şekilde hesaplanmaktadır.
 • Aracın bagaj ve yükünden dolayı çekim yapılamaması durumunda aracın boşaltılmasından IPA sorumlu değildir.
 • IPA, bölgedeki anlaşmalı çekicilerinin imkân ve yeterlilikleri kapsamında, fiziki, coğrafi ve iklim koşullarının elverdiği ölçüde hizmetin verilmesini veya organizasyonunu gerçekleştirecektir. İşbu belirtilen nedenlerden dolayı IPA’nın gerekli organizasyonu yapamaması durumunda; IPA'nın onayını almak koşulu katılımcının kendi imkânları ile yapacağı çekme maliyetleri teminat limitleri dâhilinde IPA tarafından katılımcıya ödenmektedir.
 • Çekici hizmeti, vakanın bölgedeki tedarikçilerin güvenle ulaşabileceği yollar üzerinde olması durumunda sağlanmaktadır.
 • IPA sigortalı aracın onarım ya da tamir masraflarına ilişkin ödeme yapmayacaktır.
 • Aynı olay için birden fazla çekici verilmemektedir. Katılımcının ikinci çekim ücretini ödemeyi kabul etmesi durumunda IPA çekici organizasyonunu sağlayacaktır.
 • Katılımcı aracın Kolluk Kuvvetleri tarafından çekilmesi ya da aracın ilk çekildiği servisin onarımı yapacak donanıma sahip olmaması gibi zorunlu durumlarda, aracın ikinci kez çekilmesi tek bir çekme işlemi olarak sayılmaktadır. Bunun dışındaki her olayda sadece 1 defa çekme hizmeti verilmektedir.

Kurtarma:
Katılımcı seyir halindeyken Karayolları Trafik Kanunu'nda belirtilen kara yolları tanımına uygun yollarda devrilmesi, şarampole yuvarlanması nedeni ile hareketsiz kalması ve kurtarmanın mümkün olması durumunda, aracın kurtarılması ve yoluna devam edebilmesi için uygun bir yere konulmasını yılda azami 1 defa olmak üzere olay başına KDV dâhil 1.000 TL limit dahilinde sağlamaktadır.
Aracın vinçle kurtarılması teminatı için aşağıdaki şartlar geçerlidir:

 • Kurtarma hizmeti sadece kaza durumunda verilmektedir.
 • Aracın bagaj ve yükünden dolayı kurtarma yapılamaması durumunda aracın boşaltılmasından IPA sorumlu değildir.
 • IPA, bölgedeki anlaşmalı kurtarıcılarının imkân ve yeterlilikleri kapsamında, fiziki, coğrafi ve iklim koşullarının elverdiği ölçüde hizmetin verilmesini veya organizasyonunu gerçekleştirecektir. İşbu belirtilen nedenlerden dolayı organizasyonun yapılamaması ve katılımcının kendi imkânları ile yapacağı kurtarma maliyetleri teminat limitleri dâhilinde olmak sureti ile IPA tarafından katılımcıya ödenmektedir.
 • Kurtarma hizmeti, vakanın bölgedeki tedarikçilerin güvenle ulaşabileceği yollar üzerinde olması durumunda sağlanmaktadır.
 • IPA sigortalı aracın onarım ya da tamir masraflarına ilişkin ödeme yapmayacaktır.

*** Bireysel Emeklilik Sistemi kapsamında sağlanan devlet katkısının üst limiti, yıllık brüt asgari ücretin %25'i kadardır. 

**** Bu planda giriş aidatı kesintisi yoktur. Sistemden çıkmak ya da sözleşmeyi başka şirkete aktarmak isteyenlerden ise ertelenmiş giriş aidatı kesintisi uygulanır. Ertelenmiş giriş aidatı ile ilgili detaylı bilgi için link'e tıklayabilirsiniz.

***** Asgari katkı payı tutarı her yıl güncellenir. Planı onayladığınız tarihin yıl dönümünden bir ay önce, TÜİK tarafından yayınlanan yıllık TÜFE esas alınır. Yani sözleşmeye imza attığınız tarihten bir ay önceki TÜFE artış oranına göre asgari katkı payı tutarınız artar. Yıllık katkı payı ile ilgili daha detaylı bilgi almak için link'e tıklayabilirsiniz. Başlangıçta belirlenen düzenli katkı payı tutarı, katılımcı aksine talimat vermedikçe, her yıl sözleşme başlangıç tarihlerinden bir ay önce TÜİK tarafından açıklanan yıllık TÜFE oranında arttırılıp katılımcıya her yıl sözleşme yıl dönümlerinde yıllık hesap bildirim cetveli ile birlikte bildirilecektir.

Çiftçim BES'te uygulanan Yönetim Gider Kesintisi ve Ara Verme Kesintisi bilgilerine ulaşmak için link'e tıklamanız yeterli.

Sağlığınız Bizim İçin Önemli!